Seslendirme Yapanlar İçin Doğru Nefes Almanın Önemi 28 Eylül 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Çevreniz, sesinizin çok güzel olduğunu söyleyen insanlarla dolu. Birkaç projede seslendirmen olarak da görev aldınız. Şimdi soruyorsunuz. Doğru nefes alma ve diyafram kullanımını neden bilmeliyiz? Çünkü bu zamana kadar seslendirme yapmak için diyaframınızı nasıl kontrol etmeniz gerektiğini bilmiyordunuz. Bir zararının olmadığını düşünüyorsunuz. O zaman faydalarından başlayalım ve aslında konuşurken doğru nefes almanın projelerinizde size nasıl katkı sağlayacağına birlikte bakalım.

Doğru vurgulama yapmak ve akıcı konuşmanın ilk kuralı doğru nefes almaktır.

Seslendirme sanatçıları için akıcı bir konuşma ve diksiyon hayati önem taşır. Seslendireceğiniz metin belki bir haber, belki belgesel belki de radyo reklamı olacaktır. Her halükârda sesinizi eğitmeniz ve doğru nefes alma tekniklerini bilerek seslendirme esnasında nefes nefese kalmamanız gerekir.

Diyafram Nefesi

Herkesin bildiği klasik bir kural ile başlıyoruz;

  • Nefesi burundan alıp ağızdan veriyoruz.

Pek çoğumuz bu kuralı duymuştur fakat kaçımız gerçekten dikkat ediyoruz. Sürekli nefes egzersizleri yaparak bu konuda alışkanlık kazanabiliriz.

  • Seslendirme yaparken sesinizde oluşacak titreme ve yorulmaları önlemek için nefes alırken rahat olmak önemlidir. Sık ve yanlış nefes alıp vermeleriniz konuşmanız içerisinde düzensizliklere sebep olur.

Bildiğiniz üzere heyecan en büyük nefes sorunlarından biridir. Heyecanlandığımız zaman kalp atışlarımıza hâkim olamayız. Yükselen kalp atışları nefes alıp vermemizi zorlaştırır. Nefesimize hâkim olmadan sesimize hâkim olmak içten bile değil.

  • Hayal edebiliyor musunuz? Büyük bir proje için görüşmeye gidiyorsunuz ve heyecandan nefesi nefesesiniz. Konuşurken tıkanıyor, uzun cümle kuramıyorsunuz çünkü her cümle arasında nefes alma ihtiyacınız doğuyor. Sonuç başarısız bir iş görüşmesi.

Diyaframdan nefes alıp vermek hem sağlık hem de seslendirme alanında çalışmak isteyen kişiler açısından hayati önem taşır. Kariyeriniz sesiniz olacaksa onu en iyi şekilde kullanmalı ve yetiştirmelisiniz. Doğru nefes almanın yanında Seslendirme Sanatının Püf Noktalarını da öğrenmek isterseniz yazımıza gözatabilirsiniz.

  • Profesyonel seslendirme kayıtlarını dinlemek veya ses stüdyosu kullanarak yapacağınız çalışmalarda tecrübeli bir ekiple çalışmak istiyorsanız sitemizde aradığınızı bulacağınızdan eminiz.

Doğru nefes alma egzersizleri ile diyafram kaslarınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız takipte kalın.