Sessanat’ın Önde Gelen Dublaj Sanatçıları 6 Eylül 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Dublaj, yayın diline yabancı olan film ve dizilerin farklı bir dile çevrilmesi için yapılan çeviri konuşması olarak özetlenebilir ve ancak gerekli teknik altyapıya sahip profesyonel stüdyo ortamında gerçekleşebilir. Zira film ve diziler yalnızca diyaloglardan ibaret değildir. Uygun ortam sesi, fon müziği ve diğer dış sesler de aynı anda sahnelere adapte edilir. Seslendirme ise akla gelebilecek her türlü animasyon karakterini, eşyayı, farklı karakteristik özelliklere sahip kimseleri konuşturma işlemidir ve hatırı sayılır bir donanım ve bilgi gerektirir.

Sessanat Türkiye’nin önde gelen dublaj sanatçılarını bünyesinde bulunduran profesyonel bir seslendirme ajansıdır. Türkiye’nin büyük marka ve ajanslarına seslendirme cast’ı, dublaj stüdyosu, yayıncılık ve içerik hizmetleri sunarak yaptığı işlere ve dublaj sanatçılarına değer katmaktadır.

Peki Sessanat bünyesinde sayısız kişiye ses olan dublaj sanatçıları kimlerdir?

Dublaj Sanatçısı – Bünyamin Sürmeli

Öğrencilik yıllarında amatör olarak hava tahminleri ile uğraşmaya başlayan Sürmeli, Geveze ile tanıştıktan sonra radyo yayınlarında hava durumu sunmaya başladı. Günümüzde “Havayı Koklayan Adam” denince akla gelen, Sürmeli hafızalardaki yerini o yıllarda çoktan aldı.

Üniversite öğrenimi sürerken CNN Türk’ten gelen teklifle profesyonel iş hayatına adım attı. Hava durumu bültenleri hazırlayıp sunan Sürmeli, 2001 yılından beri CNN Türk’te çalışmaya devam ediyor.

Alaska ve Arizona’da yaptığı belgesellerle büyük ses getiren Bünyamin Sürmeli, Sessanat’ın profesyonel cast ekibinde dublaj sanatçısı olarak yer almaktadır.

Dublaj Sanatçısı – Öykü Karayel

Kuzey Güney adlı dizide Cemre karakterini canlandırarak gönüllerde taht kuran Öykü Karayel, etkileyici ses tonu ve güzelliği ile he kamera önünde hem de mikrofon başında birçok kişiyi etkileyecek işler çıkardı. 2014 yılında Moda sahnesinde Katil Joe karakteri ile ilk kez tiyatro seyircisinin karşısına çıktı. Sonrasında Kara Para Aşk adlı diziye dahil olarak İpek karakterini canlandırdı. Göz alıcı güzelliği ve etkileyici ses tonuyla başarılı işlere imza atan oyuncu Sessanat’ın önde gelen reklam dublaj sanatçıları arasındadır.

Dublaj Sanatçısı – Mesut Yar

Biraz sivri dilli, çokça mizah yüklü programlarıyla ülke gündeminin hep yanı başında yer alan Mesut Yar, 1985 yılında gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak başladı. Türk haberciliğine yeni bir soluk getiren, muzip sunumları ve hiciv sanatına sıkça başvuruşuyla bilinen Yar, bir dönem stand-up performanslarından da söz ettirdi.

2011 Yılında CNN Türk’te başladığı “Burada Laf Çok” programından sonra 2016 yılında Kanal D’ye transfer oldu. Şu an Mesut Yar ile Laf Çok programını sunmaktadır. Sessanat’ın önde gelen dublaj sanatçılarından biri olan Mesut Yar, sesi ile birçok projeye hayat verdi ve vermeye devam ediyor.