Seslendirme Yaparken Diksiyonun Önemi 30 Ağustos 2018 – Kategori: Genel – Tags:

İnsanlar günlük hayatlarında birbirleriyle iletişim kurmak için sözcükler kullanır. Bu sözcükleri doğru ve etkili kullanmak kendimizi doğru ifade etmek için oldukça önemlidir. Seslendirme yaparken de bu kural geçerlidir. Doğru yerlerde nefes almak, sözcük tonlamalarımızı karşımızdakinin dikkatini sürekli canlı tutacak biçimde ayarlamak ve doğru bir konuşma ritmi yakalamak, iletişim kabiliyetimizi gözler önüne serer! Etkili konuşmak, sözcükleri birbiri ardına dizip tekdüze sesler çıkarmak değil, basbayağı bir sanattır. Ve insanlar arasında kurulan bağların kuvveti, etkili konuşmayla doğrudan alakalıdır.

Seslendirmede diksiyon ne kadar önemli?

Sözcükler kaygan bir zemin gibidir. Metnin içerisinde kullandığınız doğru vurgular uygun bir iletişim bağı kurmanızı sağlar. Fakat yanlış vurgu tüm metnin akışını değiştirerek farklı anlamlar çıkartılmasını sağlar. Seslendirme yaparken diksiyonunuzun düzgün olması, sizinle aynı işi yapan veya aynı eğitimden geçen insanların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Diksiyon tek başına yeterli olacak mı?

Seslendirme sadece diksiyon değil çok farklı disiplinlerde bilgi sahibi olmayı gerektiren bir alandır ve yaptığınız iş aslında oyunculuk gerektirir. Mimiklerinizin hareket etmesi seslendirmenize yansır, duygu değişimleriniz ses renginizi etkiler, seslendirme yaparken hissettirilmesi gereken öfke veya sevinç de dolayısıyla o ruh haline bürünmenizi gerektirir.

Ses tonunuzun ve diksiyonunuzun yeterince iyi olması oldukça önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Zira seslendirme bir dizi eğitim ve teknik bilgi gerektirir. Doğru nefes teknikleri ile konuşabilmek ve yerinde vurgular yapabilmek için almanız gereken bir dizi eğitim vardır.

Seslendirme, Yetenek mi? Eğitim mi?

Son model bir arabada tüm donanım mevcut olsa da siz o arabanın ruhunu ortaya çıkaracak yol tecrübesine sahip olmayabilirsiniz. Bu sizi trafikte öne çıkartmaz veya diğer arabalar içerisinde farklı kılmaz. Önemli olan elinizde olan yetiyi doğru ve etkili kullanabilmektedir.

Her işte olduğu gibi seslendirmede de ilk kural sevgidir. Zira sesimiz ruh halimiz, zihin durumumuz, öyle ki beden sağlığımız ile ilgili, hatırı sayılır ipuçları verir! Dolayısıyla severek konuşulan ses ile zoraki yapılan seslendirme birbirinden farklı olacaktır. Özetle bu iş bir ses oyunculuğudur. Bir gün dramatik bir kurgunun içinde olacak, diğer gün dinleyicilerin eğlencenin doruklarına çıkmalarını sağlayacaksınız. Mikrofonun başına geçtiğinizde kendinizi bırakıp, olmanız gereken kişinin dilini konuşmaya başlayacaksınız.