Seslendirme Sanatçısının Yürüdüğü Yol 9 Kasım 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Seslendirme sanatçısı olmak istiyoruz, bunun için de önemli eğitimler alıyoruz. Peki, ama seslendirme sanatçısı olmanın ne derece önemli olduğunu biliyor muyuz?

Hobi Olarak Kalmazsınız

Ağzımızı açıyoruz, adım atıyoruz, oturuyoruz, kalkıyoruz, yemek yiyoruz… Özetle söylemek gerekirse yaşamda yaptığımız her eylem, biz dikkat etmiyor olsak bile ses çıkıyor. Bir tüy bile düştüğü zaman ses çıkarıyor. İnsanların duyamayacağı kadar düşük bile olsa bir ses çıkarır.

Aslında sesin oluşması temelde fiziksel bir olay olsa da seslendirme sanatçısı olanlar için bu kadar basit ele alınması mümkün değil. Seslendirme yapmak için düzgün bir diksiyon, nefes ve sesin doğru kullanımı da gerekiyor. Dolayısıyla eğitim almak kaçınılmaz oluyor.

Eğitim aldığımız bir işte daha sağlıklı hedefler belirleyebilir ve gelişim gösterebiliriz. Böylelikle mesleğimizi daha kaliteli icra edebiliriz. Bunun yanı sıra, mesleğimizin kendi özveri ve çabamızın dışında da desteğe ihtiyacı olduğunun farkında olmalıyız. Bu yüzden seslendirme işini profesyonel bir şekilde yapan seslendirme ajanslarıyla birlikte yol alarak mesleki gelişimi destekleyebiliriz.

Tek başımıza ilerlediğimiz zaman hobi olarak icra etmenin ötesine geçemediğimizi takviye destek aldığımız zaman daha net görürüz. Var olanı keşfetmeli ve başkalarının da bundan faydalanmasını sağlamalıyız.

Seslendirme Yaparken Sesini Keşfetmelisin

Seslendirme sanatçısı olmak dışarıdan bakıldığında kolay olmasa da zor bir meslek olarak görülmüyor toplumumuzda. Buna rağmen seslendirme sanatçısına ülkemizde duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte seslendirmede de çok farklı kapıların açıldığı aşikar. 1932 yılında, Bir Millet Uyanıyor isimli filme ilk kez seslendirme yapıldığı günden bu yana çok fazla ilerleme kaydedildi. Filmlerin yanı sıra çizgi film, dizi, belgesel, bilgisayar ve konsol oyunları, internet, sesli kitaplar gibi çeşitli alanlarda seslendirmeler yapılmaya başlandı. Bu da birçok farklı ses rengine ihtiyacın artmasını sağladı.

Sahip olduğumuz ses rengi profesyonel bir kullanım sonunda seslendirme için uygun hale gelebilir. Çocukluğumuzda bizi eğlendiren çizgi kahramanlara, hayran olduğumuz film yıldızlarına, hayal ettiğimiz kitap karakterlerine, heyecanlı bir bilgisayar oyununun ana karakterine ve daha pek çok şeye sesimizle yeniden hayat vermemiz mümkün olabilir.

Tüm bunlar için önce sesinizi keşfetmelisiniz. Potansiyelini ve neye uygun olduğunu çalıştıkça görmek sizi bambaşka bir serüvene sürekleyeceği için sakın hemen vazgeçmeyin, ses vermeye devam edin!