Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur? 27 Kasım 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Seslendirme sanatçısı olmak konusunda bir hevesiniz varsa size bu yolda nasıl ilerleyebileceğinize dair nefis tüyolar hazırladık.

Seslendirme sanatçısı olmak istiyorum ama sesimi yeterli bulmuyorum diye düşünüp köşenize çekilmeyin. Denemediğimiz şey belki de yapabileceğimiz en iyi şeydir. İhtiyacınız olan şey biraz cesaret. Sonrası ise; güvende hissedebileceğiniz, kendinizi teslim edebileceğiniz bir eğitim kurumunun kapısını çalmaktan geçiyor. Seslendirme sanatçısı olmak,eskiye oranla, geliştirilen eğitim ve kurslar sayesinde daha ulaşılır bir noktada artık.

Yeteneğini Keşfe Çık

Bazen bitirdiğimiz okulların, aldığımız sertifikaların, eğitimlerin çok da yeterli olmadığını yeteneklerimizi konuşturmak istediğimiz zaman anlıyoruz. Seslendirme sanatçısı olabilmek için de bir diplomadan önce kulağa hoş gelen, sen yeter ki anlat biz dinleriz denilen cinsten karakteristik bir sese sahip olmamız gerekir. Bu çoğu insanda doğuştan var olan bir ses güzelliğidir. Birçoğumuz da bunun farkındadır ve ona sahip çıkıp peşinden gider.

İçindeki Sese Kulak Ver

Seslendirme sanatçısı olabilmek için öncelikle diksiyonumuzun düzgün olması gerekir. Diksiyonumuz düzgün olduktan sonra her türlü ses rengine ihtiyaç vardır. Nasıl ki oyunculukta her yaştan ve cinsiyetten insana ihtiyaç varsa seslendirme için de bu geçerlidir. O yüzden benim sesim kalın ya da ince deyip, kendi motivasyonunuzu düşürüp hayallerinize ket vurmayın. Bunun yerine eğitime odaklanın. Öncelikle diksiyon eğitimi, ardından uygulama becerisini kazanabilmek için seslendirme eğitimi almanız gerekir. Seslendirme için ilk adımı attıktan sonra birçok alanda kendinizi gösterebilirsiniz. Örneğin: Orjinal film seslendirmesi, haber seslendirmesi, radyo spikerliği…

Doğru Adım Doğru Ses

Seslendirme sanatçılığının ülkemizde ilerlediği noktayı görmek ve bu başarıya ortak olmak o yolda ilerlemeye gönül sesiyle heveslenmiş olan sizler için büyük bir onur. Ülkemizde seslendirme sanatçılığı yapan birçok tanınan ünlü ve başarılı isim var. Doğru bir eğitim ve alanında profesyonel isimlerle bu yola çıktıktan sonra başarılı olmamak için hiçbir sebep yok. Türkiye’de seslendirmeyi başlatanlardan biri olan Nazım Hikmet size ilham kaynağı olacaktır. İçinizdeki sese güvenin gerisi gelir.