Seslendirme Sanatçıları Aman Dikkat! 18 Aralık 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Reklam dublaj, sesledirme ya da dublaj yapıyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri de öğrenmelisiniz.

Reklam dublaj da yapsanız, seslendirme de yapsanız her zaman tekniğinizin sağlam temeli ses ve nefese dayanacak. Ancak yeme bozuklukları ya da sağlıksız beslenme, tabii ki sigara, çok soğuk ve sıcak içecek tüketimi, yanlış nefes alma; ses telleri sağlık ve kalitesini doğrudan etkiliyor. Soğuk havalarda ağızdan nefes almak, öğün atlamak, asitli içecekleri sıkça tüketmek… listenin sonu geleceğe benzemiyor. Özetle gündelik yaşamımız ve yeme içme alışkanlıklarımız ses tellerimizi doğrudan etkiliyor. Bu konu da en büyük enstrümanı sesi olan seslendirme ve dublaj sanatçılarını bir hayli alakadar ediyor. Peki iyi bir seslendirme ve dublaj sanatçısı olmak için sağlıklı ses tellerine sahip olma yolunda dikkat edilmesi gereken ana konular neler?

Reflü Kabusuna Aman Dikkat!

Reflü, mide asidinin ve yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçma durumudur. Genellikle asit, bazen safra ve kimi zaman da pankreas sıvısı; yemek borusunun kendini koruma özelliğini yitirmesine neden olabiliyor. Ağıza dek gelen bu asidik sıvılar elbette ses tellerinde tahribata da yol açıyor. Bu noktada midesinde ağrı ve yanma şikâyeti olan herkesin doktora başvurması gerekiyor. Özellikle ses tellerini korumak konusunda daha da hassas davranması gereken seslendirme ve reklam dublaj sanatçılarının en ufak belirtide ivedilikle önlem alması gerekiyor.

Stresten Çok Uzak, Sağlam Bir Psikoloji Gerek!

Ses tellerinde bulunan birçok kas, psikolojik nedenlerle vücut genelinde görülen kas kasılmalarından elbette etkileniyor. Ses oluşumunda hızlı ve kusursuz bir koordinasyon ile çalışan birçok kas, kişi stres altındayken sesinde gerginlik oluşturabiliyor. Psikolojik etkenlere bağlı olarak ses tellerinde yapısal bozulmalar da meydana gelebiliyor. Bu yüzden özellikle seslendirme ve dublaj sanatçılarının ses tellerini korumak için ancak herkesin ruh ve beden sağlığı için günlük yaşamda kaçınılmaz olarak maruz kaldığı stresten korunma yolları geliştirmesi ya da uzak durması gerekiyor.

Tütün Ürünlerine Kapılar Kapalı!

Sigara ve benzeri tüm tütün ürünleri, bağımlılık yapıcı madde olması ve serbest satılabilmesi sebebiyle, günümüzde insan sağlığını tehdit eden maddeler arasında neredeyse zirveye yerleşiyor. Tahribatına gırtlaktan başlayan, kan yoluyla zehrini dolaştırdığı tüm iç organlarda işlev bozukluğuna yol açan, cildi yaşlandıran, beyne zarar veren, solunum güçlüğüne neden olan sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Konu seslendirme ve dublaj sanatçılarının en önemli enstrümanı olunca, sigara kullanımından uzak durmanın önemi de oldukça artıyor. Sigara ayrıca ses tellerinin üzerinde ödem oluşumuna sebep oluyor. Oluşan bu ödem, ses tonunda kalınlaşma ve ses kalitesinde sertleşmeye neden oluyor. Görünen o ki seslendirme ve dublaj sanatçılarının tütün ürünlerinden uzak durması olmazsa olmazlar listesinde başı çekiyor.