En İyi Bildiğimiz Karakterlere Ses Veren Dublaj Sanatçıları 7 Ocak 2019 – Kategori: Genel – Tags:

Dublaj ile çocukluktan itibaren tanıştığınız onlarca gerçek ya da çizgi karaktere ses verenlerin kimler olduğunu merak ediyorsanız hemen okuyun!

Dublaj olmasaydı ne Susam Sokağı ile tanışır ne Slyvester’ı tanır ne de Looney Tunes karakterleri ile eğlenme fırsatımız olurdu. Dahası onlarca başka çizgi filmden, sinema filmlerinden ve dizilerden de mahrum kalırdık. Ancak gelişen teknoloji ve sanatın hayata dokunan zengin perspektifleri sayesinde mikrofonun arkasında duran gizli kahramanlar tüm bu zenginlikten pay almamızı sağladı. Bakalım, onlar kimlermiş?

Tigger – Bülent Kayabş

Kuyruğunun üstünde zıplayıp duran ve bir kaplan olmasına rağmen bal yemeyi çok seven Winnie The Pooh karakterlerinden Tigger’a sesini veren dublajı yapan kişi Bülent Kayabaş’tı. Hala birçoğumuzun oturup keyifle izleyeceği Tigger’ı tanımamızı sağlayan oyuncuya ne kadar teşekkür etsek az…

Slyvester – Yekta Kopan

Dublaj performansının en iyi örneklerinden birini yine eski çizgi film karakterlerinden biri ile verelim; Slyvester adındaki siyah beyaz, yaramaz kediyi hatırlıyor musunuz? Ne kadar uğraşsa da Tweety’i bir türlü yakalayamaz, yakalasa bile Büyükanne onu kurtarırdı. İşte Slyvester’a ses veren de Yekta Kopan’dı. Kendisi sayesinde bir de son zamanların en ses getiren animasyonlarından olan Buz Devri’ndeki Sid ile tanışmıştık.

Diego – Haluk Bilginer

Biraz zamanda ileri sarıp hemen günümüze geldik ancak Buz Devri’nden bahsetmişken dublaj yapmakta usta olan ve Buz Devri’nin unutulmaz olmasını sağlayan karakterlerden bir diğeri Diego’ya ses veren Haluk Bilginer’i unutamadık. Manfred’e ses veren Ali Poyrazoğlu da dahil olmak üzere bu animasyonun dublajı tartışmasız en iyi örnekler arasına girmeyi hak ediyor.

Gandalf – İstemi Betil

Artık rahmetle anıyor olsak da dublaj performansının en güzel örneklerinden birini de Yüzüklerin Efendisi’nin Gandalf’ını seslendiren İstemi Betil vermişti. Filmin hayal gücümüzün sınırlarını genişleten dünyasında tanıdığımız onlarca karakter içinde en sevdiklerimiznden biri olan Gandalf’ı büyük ustanın sesinden dinlediğimiz için şanslıyız.

Sherloch Holmes – Aydoğan Temel

Sherlock dendiği anda ilk akla gelen dizi yapım olsa da filminin de ne kadar iyi olduğunu hatırlamak gerek. Robert Downey Jr.’ın başarılı performansını altyazısı izleme keyfini bize yaşatan da Aydoğan Temel’in profesyonel dublaj performansıydı.

Martin Riggs – Alev Sezer

Bir tane de eski filmlerden örnek verelim; Mel Gibson’ın performansıyla izlediğimiz Cehennem Silahı sayesinde heyecanın dorukta olduğu film keyfinin tadını çıkardık. TV’lerde bu filmin dönmesine muhteşem dublaj performansıyla Alev Sezer de vesile olmuş ve Mel Gibson dublajını yapmıştı.

Böylesine iyi yapımları böylesine usta dublaj sanatçılarıyla tanıdığımız için şanslıyız. Yalnızca sesleri değil oyunculuk performanslarıyla da bizi büyülemiş bu isimlere ne kadar teşekkür etsek az. Siz de dublaj ya da seslendirme ile ilgiliyseniz bu derece profesyonel isimleri bol bol dinleyerek işe başlayabilirsiniz.