Dublaj Sanatçılarına Şifa Olacak Tavsiyeler 31 Ekim 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Dublaj sanatçısı olanların işini yapabilmelerinin yolu seslerinden geçiyor. O yüzden gün geçtikçe soğuyan havalardan önce seslerini korumaları gerek!

Dublaj yapan için de seslendirme yapan için de sesini korumak her şeyin başında geliyor. Sesin çatallaşmasına, nazal çıkmasına, kısılmasına sebep olabilecek her türlü rahatsızlık işi gücü bir anda durdurmaya sebep olabiliyor. Bu yüzden, özellikle de soğuk havalarda seslerini korumak isteyen mikrofon üstadlarına bazı tavsiyelerimiz var.

Ağzınıza Layık Bitki Çayları

Neredeyse hepsi ses tellerinize ve boğazınıza iyi gelecek. Kışın başka hastalıklar için de önlem oluşturan ve bol bol tüketilen bitki çaylarından sesinizi ve sağlığınızı korumak için tüketebilirsiniz. Tabii, hemen belirtelim ki çok sıcak içmemenizde fayda var. Aşırı sıcak da ses tellerinize iyi gelmez ne de olsa.

Kokusu da Tadı Güzel Tarçını Tüketin

Tatlılarınıza ekleyerek tarçın tüketmeye doyamıyorsunuz. Ancak tarçını tek başına kaynatarak suyunu içebilir ya da demleyeceğiniz bitki çaylarına da ilave edebilirsiniz. Hem ses tellerinize ve boğazınıza iyi gelecek hem de olası bir hastalıktan korunmanıza yardımcı olacak. O yüzden dublaj yapıyorsanız yalnızca tatlıların üstünde toz olarak değil, kaynattığınız suyunu sıvı olarak da tüketin.

Ağzınıza Bir Kaşık Bal Çalın

Ama tatmin de olmayın. Her gün yapın bunu. Sütün içine, çayın içine, limonlu ılık suyun içine… Birçok sıvı ile birlikte tüketebileceğiniz bal ses telleriniz için faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra kaşıklayarak da tüketebilirsiniz. Her gün bir kaşık bal yiyebilir ya da sabah kahvaltılarınızda çıtır çıtır kızarmış ekmeğinizin üzerine sürebilirsiniz. Meyvelerle birlikte tüketmek de başka bir seçenek.

Limonu Bol Olsun

Salatanızın da, yemeklerinizin de, bitki çaylarınızın da… Elinizi korkak alıştırmayın, bol bol limon tüketin. Hatta mümkünse suyunu sıkıp için. C vitamini deposu olan limon ve tükürük salgılanmasına sebep olarak enfeksiyonlardan daha hızlı kurtulmanızı sağlar hem de hastalığa yakalanmadan öncesinde de sağlığınızı korumak için bağışıklık sisteminize destek olur. Ekşi-tatlı tatları seven dublaj sanatçıları için de bal ile birlikte denemelerini ayrıca tavsiye ederiz.

Yumurtayı Eksik Etmeyin

Ses telleriniz ve boğazınız için çok fazla faydasını göreceğiniz bir diğer besin de yumurta. Yalnız tüketmesi diğerleri kadar kolay olmayabilir. Çünkü ses telleri söz konusu ise yumurtayı çiğ tüketmek mümkün. Yine de birçok farklı tarif de var. Başka malzemelerle karıştırıp en azından çiğ tadının etkisini biraz azaltabilirsiniz. Ya da daha küçük olan bıldırcın yumurtalarını deneyebilirsiniz.