Cast Ajanslarına Genel Bakış 2 Ağustos 2018 – Kategori: Genel – Tags:

Cast ajansı: Sinema ve televizyon sektöründe yer alan televizyon dizileri ve sinema filmleri çeken yapım şirketlerinin oyuncu, yardımcı oyuncu, figüran vs. gibi arayışlarını karşılamak üzere oyuncuların ortak bir çatı altında birleştiği yapıya verilen isimdir. Dizi ve filmlerdeki artış ve piyasa içi rekabet günümüzde cast ajanslarını önemli bir noktaya getirmiş ve oyuncu seçimlerinde, cast ajansı bünyesinde kayıtlı olan oyuncu verileri ele alınarak gerekli özelliklere sahip oyuncu seçimleri bu sayede kolaylıkla yapılabilmektedir. En uygun role sahip kişi cast ajansı tarafından gerekli yapım şirketine yönlendirilir. Dizi ve film sektöründeki devamlılığı sağlamak ve oyuncu ihtiyacını karşılamak açısından cast ajansları önemli bir noktaya sahiptir.

İlk bakışta cast ajanslarının sadece sinema-tv sektörünün oyuncu arayışını karşılamak üzere kurulmuş bir yapı olduğunu düşünebilirsiniz fakat reklam seslendirme, dublaj ve seslendirme türevi görevlerde ses sanatçılarını bünyesinde barındıran ve ses prodüksiyonu açısından gerekli ses sanatçılarının datalarının oluştuğu ses castları da bulunmaktadır.

Sektöre oyuncu yetiştirmek üzere faaliyet gösteren cast ajanslarında nasıl oyuncuların fotoğrafları, rol ve mimiklerinin bulunduğu video görüntüleri mevcut ise ses castlarında da ses sanatçılarının seslendirmelerinin bulunduğu ses dosyaları mevcuttur. Reklam seslendirmeni veya dublaj sanatçısı arandığı zaman uygun ses tonu, vurgu ve diksiyon gibi birçok temel ses özelliği göz önüne alınarak oluşturulan bu ses dosyaları içerisinden uygun ses sanatçısı seçilerek prodüksiyon aşaması için prodüksiyon şirketlerine yönlendirilir.

Yapım şirketleri ile sanatçılar arasında bir bağ görevi gören cast ajansları oluşturdukları datalar sayesinde karşılıklı iş ilişkilerini geliştirme konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Yapım şirketleri uygun kişileri kolayca seçerken, sanatçılar veya oyuncular bulundukları cast ajansları sayesinde kendilerine uygun işlere yönlendirilme fırsatı buluyor.

Diksiyonunuza, vurgunuza, tonunuza güveniyor ve sesiniz ile birçok reklam filmi, tanıtım, dublaj gibi işlere imzanızı atacağınızı düşünüyorsanız veya prodüksiyonlarınıza uygun sesler arıyorsanız Sessanat’ı ziyaret etmenizi öneririz. Profesyonel ses sanatçılarının bir araya geldiği cast ekibiyle birlikte profesyonel bir ortamda çalışma fırsatı yakalamak istiyorsanız göz atmanız gerekenler listesine ekleyerek profesyonel bir işe başarılı bir giriş yapabilirsiniz.